مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و شرایط گرفتن اقامت تحصیلی در ترکیه

شهروندان ترکیه در ۶ سالگی،فرزندان خود را به مدرسه می فرستند.کشور ترکیه دارای ۲ نوع مدرسه دولتی و خصوصی می باشد.در مدارس دولتی کشور ترکیه،تحصیل رایگان است؛در مدارس خصوصی بر حسب پایه تحصیلی و خصوصیات مدرسه،از دانش آموزان شهریه دریافت می شود.اغلب ایرانیان برای دوره های دانشگاهی تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند.همسایگی با ایران،فرهنگ و دین یکسان،ارزان بودن خدمات و تحصیل،وجود مراکز تفریحی و تاریخی بسیار،دانشگاه های معتبر جذابیت تحصیل در ترکیه را بالا برده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه در هر سال حدود ۴۵۰۰ دانشجوی مهاجر را می پذیرند.برای پذیرش این دانشجویان،مرکزی با نام پذیرش و جایگزینی دانشجو در ترکیه،آزمونی هماهنگ با نام YOS را سالی یک بار برگزار می کند.این آزمون در ماه آوریل در کشور ترکیه و چند کشور دیگر به صورت همزمان برگزار می شود.قبولی در آزمون YOS معمولا برای هموطنان خواهان مهاجرت به ترکیه ساده است.سوالات این آزمون از سطح تدریس در دبیرستان های ایران پایین تر است.همچنین سوالات آزمون به صورت انگلیسی طراحی می شوند که کار را برای مهاجرت تحصیلی در ترکیه آسان می نماید.

سیستم آموزش در دانشگاه های کشور ترکیه،بر پایه سیستم آموزش آمریکایی بنا شده است.همان طور که می دانیم در سیستم آمریکایی دروس به صورت ترمی واحدی ارائه می شوند.دانشجویان در هر سال دو ترم تحصیلی دارند.ترم اول که به ترم پاییز مشهور است از ماه اکتبر تا ژانویه ادامه دارد.ترم دوم نیز به عنوان ترم بهار شناخته می شود و از ماه فوریه آغاز می شود و تا ژوئن ادامه خواهد داشت.

زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه متفاوت است.بر حسب رشته و دانشگاهی که برای تحصیل در ترکیه انتخاب می کنید،به یکی از زبان های ترکی،انگلیسی،آلمانی یا فرانسوی باید مسلط باشید.بنابراین قبل از شروع به اقدام در یادگیری زبان خارجی باید در مورد رشته و دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل در ترکیه،آگاهی های لازم را کسب نمایید.

اغلب دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار بالایی در سطح جهان می باشند.اگر در طول تحصیل در ترکیه،جزء دانشجویان برتر و ممتاز باشید،راه بورسیه شدن برای شما توسط دانشگاه های آمریکایی و اروپایی هموار خواهد شد.در برخی موارد دانشگاه های آمریکا اقدام به بورسیه کردن دانشجویان ممتاز ترک از ترم دوم نموده اند.

پس از قبولی ذر آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه،می توانید در رشته های پزشکی،دندانپزشکی،علوم فنی و مهندسی،هنر در این کشور ادامه تحصیل بدهید.

شرایط شرکت در آزمون YOS

کلیه دانش آموزان سال آخر و فارغ التحصیلان رشته های ریاضی و فیزیک،علوم تجربی،علوم انسانی،فنی حرفه ای،کار و دانش،هنرستان می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کنند.

 

سوالات آزمون YOS

سوالات مطرح شده در آزمون YOS شامل دو بخش می باشد:

 • بخش اول شامل سوالاتی در خصوص سنجش هوش،استعداد تحصیلی،دروس ریاضی،فیزیک،شیمی،زیست شناسی،جغرافیا می باشد.سوالات این آزمون ۵ گزینه ای هستند و مبنای اصلی قبولی در آزمون می باشند.
 • آزمون سطح اطلاعات زبان ترکی: داوطلبان بعد از شرکت در این آزمون با نمرات a,b,,c مشخص می شوند.

تذکر: قبولی در آزمون هیچ ربطی به نوع دیپلم دبیرستان شما ندارد.

لازم به ذکر است برای کسب اطلاعات بیشتر باید با موسسات مهاجرت،اقامت و تحصیل در ترکیه مشاوره داشته باشید.

مهاجرت و ادامه تحصیل در ترکیه
تحصیل در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

در ترکیه برای پذیرش دانشجو در مقاطع بالاتر،آزمون سراسری برگزار نمی شود.بلکه هر دانشگاه به صورت جداگانه،اقدام به مصاحبه و برگزاری آزمون می نماید.البته آزمونی با نام LES سالی دو مرتبه در ترکیه برگزار می شود که سوالات این آزمون بر مبنای هوش و استعداد تحصیلی است و یکی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در ارشد و دکترا در تمام دانشگاه های ترکیه است.هر دانشگاه معمولا ۲ بار در سال اقدام به پذیرش دانشجو می نماید.دانشجویان متقاضی باید رشته خود را در دانشگاه مربوطه پیدا کنند و مدارک لازم را برای ثبت نام اولیه فراهم نمایند.همچنین در صورت وجود مصاحبه و آزمون خود را برای طی این مراحل آماده نمایند.دوره فوق لیسانس یا همان کارشناسی ارشد در ترکیه ۲ سال و دوره دکتری حداقل ۴ سال خواهد بود.همچنین این دوره ها معمولا به زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شود.

تحصیل در دانشگاه های معتبر وزارت علوم در ترکیه
دانشگاه های ترکیه

بررسی دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ترکیه به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شوند.دانشگاه های دولتی توسط دولت ترکیه،تاسیس و اداره می شوند.دانشگاه های خصوصی به صورت آزاد و مستقل تاسیس و اداره می شوند.برخی از این دانشگاه ها زیر نظر دانشگاه های خارجی به ارائه دروس می پردازند.

 • در ترکیه بیش از ۱۹۰ دانشگاه و کالج وجود دارد که قدیمی ترین دانشگاه ترکیه،دانشگاه استانبول است.
 • در ترکیه تقریبا ۱۰۰ دانشگاه دولتی وجود دارد.
 • تمامی دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی،شرایط استفاده از خوابگاه را فراهم نموده اند.
 • مدرک دانشگاه های معتبر ترکیه،دارای سطح اعتبار بالایی در اروپا و آمریکا است.
 • شهریه و هزینه های جاری در ترکیه نسبت به سایر کشور ها پایین است.
 • در اغلب دانشگاه های ترکیه،دروس به صورت انگلیسی تدریس می شوند.
 • ورود به دانشگاه ها و ادامه تحصیل در ترکیه نسبت به اغلب کشور ها ساده تر می باشد.
تحصیل در ترکیه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه
تحصیل در ترکیه

دانشگاه معتبر ترکیه از نظر وزارت علوم

اگر فکر می کنید بعد از فراغت از تحصیل به ایران باز می گردید،بهتر است به اسامی دانشگاه های معتبر ترکیه از نظر وزارت علوم توجه کنید.همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در کشور های اروپایی یا پیدا کردن کار و شغل در کشور های دیگر را نیز دارید،در مورد اعتبار بین المللی دانشگاه های ترکیه یا هر کشور دیگری تحقیق نمایید.به طور مثال دانشگاه های کشور آلمان بسیار معتبر می باشند و بیش از ۱۰۰ دانشگاه در سایت وزارت علوم،معتبر شناخته شده است.با کلیک روی مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانید لیست دانشگاه های معتبر آلمان را نیز ببینید.

وزارت علوم دانشگاه های معتبر را به ۳ دسته ممتاز،خوب و متوسط تقسیم بندی نموده است.دانشگاه های ترکیه به صورت زیر می باشند.

گروه الف-دانشگاه های ممتاز ترکیه برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

 1. Bilkent University
 2. Bogazici University

گروه ب-دانشگاه های خوب از نظر وزارت علوم

 1. Hacettepe University
 2. Istanbul University
 3. Gazi Universitesi
 4. Sabanci University
 5. KOC University
 6. Istanbul Technical  University
 7. Middle East Technical University

گروه ج-دانشگاه های متوسط برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

 1. Dokuz Eylul Universitesi
 2. Ege Universitesi
 3. Karadeniz University of Technology
 4. Marmara Universitesi
 5. Cukurova Universitesi
 6. Anadolu University
 7. Ataturk University
 8. Ankara University
 9. Mimar Sinan University
 10. Yildiz Technical  University

 

دیدگاهتان را بنویسید